KORZYSTANIE Z URZĄDZEŃ MOBILNYCH

Ulepsz swoje działania edukacyjne i dostęp dla uczniów za pomocą tabletów i smartfonów

"Możliwe jest korzystanie z palmtopów, telefonów komórkowych i tabletów, które stają się coraz bardziej popularne w procesach uczenia się i nauczania przy wsparciu instytucji edukacyjnych".

Szybki rozwój urządzeń mobilnych stał się jednym z preferowanych narzędzi komunikacyjnych społeczeństwa pod względem dostępności i możliwości transportu.


Rozpowszechnienie się urządzeń mobilnych w znacznym stopniu przyczynia się do ułatwienia dostępu do internetu.

Dostępność urządzeń mobilnych znalazła swoje miejsce w dziedzinie edukacji i nauczania, a także we wszystkich dziedzinach życia, i zapewniła dostęp do osób, do których trudno jest dotrzeć, a także uzyskać dostęp do treści edukacyjnych z całego świata.


Sytuacja ta spowodowała wprowadzenie wielu nowych opcji w naszym życiu, takich jak edukacja mobilna, edukacja na odległość i edukacja online i przyczyniła się do uczenia się osób, które chcą się uczyć.  

URZĄDZENIA MOBILNE WYKORZYSTYWANE W EDUKACJI

Możliwe jest zbadanie urządzeń mobilnych w czterech głównych grupach: telefony komórkowe, urządzenia podręczne, tablety, notebooki.

  1. 1. SMARTFONY - Obecnie w telefonach można zainstalować różne mobilne aplikacje edukacyjne. Ponadto środowiska mediów społecznościowych mogą być również wykorzystywane do celów edukacyjnych. Poza tym przesyłanie informacji jest dostępne za pośrednictwem poczty elektronicznej. Rozmiar ekranu jest nadal mały, wykorzystanie dostępu do wap, sms i tak dalej jest nadal drogie, co może stwarzać problemy.
  2. 2. KOMPUTERY KIESZONKOWE - W dzisiejszych czasach komputery kieszonkowe są technologicznie blisko komputerów osobistych, a mogą spełniać wiele ich funkcji. Nawet niektóre modele mogą być używane zarówno jak komputer, jak i telefon komórkowy, zapewniając w ten sposób dostęp do informacji w każdym środowisku. Komputery kieszonkowe są postrzegane jako zaleta dla mobilnego uczenia się, ponieważ mają większe ekrany niż telefony komórkowe. Jednak nie są bardzo często używane i ludzie chętniej kupują laptopy.
  3. 3. TABLETY - Są cięższe niż komputer kieszonkowy, ale wygodniejsze niż komputery kieszonkowe, biorąc pod uwagę rozmiar ekranu, a zarazem są lżejsze niż laptop.
  4. 4. NOTEBOOKI - Dziś laptopy mają więcej funkcji niż większość komputerów stacjonarnych. "Jest niezastąpiony w edukacji mobilnej, ponieważ jest przenośny i zapewnia wygodę łączenia się z Internetem prawie wszędzie z zainstalowanymi dodatkowymi narzędziami, ale waga i żywotność baterii laptopów nadal stanowi problem."

ADVANTAGES OF USING MOBILE DEVICES IN EDUCATION 

● Różnorodność badań w edukacji
● Równość dostępu do informacji
● Zindywidualizowane uczenie się
● Natychmiastowa informacja zwrotna i ocena
● Nauka w dowolnym miejscu i czasie
● Wykorzystanie czasu podczas lekcji staje się bardziej skuteczne
● Na miejscu i sensowne uczenie się
● Ustanawia związek między formalnym i nieformalnym uczeniem się
● Minimalizuje przerwy edukacyjne
● Zapewnia wsparcie i wygodę uczniom, którzy mają trudności w uczeniu się
● Rola nauczycieli zmienia się w przewodnika, trenera uczenia się
● Uczniowie stawiają, tworzą, rozwijają pomysły
● Wspiera uczenie się skoncentrowane na uczniu
● Zwiększa interakcję między nauczycielem a uczniami
● "Zwiększa bariery kulturowe i komunikacyjne między uczniami a dyrekcją szkoły za pośrednictwem kanałów komunikacyjnych."

MOŻLIWOŚCI MOBILNEGO UCZENIA SIĘ W EDUKACJI

Przykłady najlepszych praktyk z Turcji


Istnieje wiele aplikacji opracowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w naszym kraju w celu zapewnienia równych szans w edukacji wśród studentów, aby jeszcze bardziej efektywnie uczyć się i zapewnić dostęp do narzędzi edukacyjnych niezależnych od przestrzeni i czasu. Szczególnie, najbardziej znane z nich są Fatih (Ruch na rzecz zwiększenia możliwości i poprawy technologii) Projekt i EBA (Sieć informacji edukacyjnej).

Fatih in Education Project jest inicjowany w celu skutecznego wykorzystania narzędzi informatycznych w procesie uczenia się i nauczania, w celu zapewnienia równych szans w edukacji i szkoleniu oraz poprawy technologii w naszych szkołach. Na podstawie tych zasad czynniki sukcesu opierają się na 5 podstawowych zasadach:
Dostępność: Świadczenie usług niezależnie od czasu i środków z dowolnego miejsca i o każdej porze.

Wydajność: Dzięki podejściu skoncentrowanemu na osiągnięciu celu, może zapewnić bardziej dostosowane środowisko pracy i obszary rozwoju.

Równość (równe szanse): Aby zapewnić wszystkim akcjonariuszom dostęp do najlepszej obsługi.

Wymierność: Zapewnienie, że proces i wyniki mogą być dokładnie zmierzone w celu dokładnej oceny rozwoju i odpowiedniego odebrania informacji zwrotnych.

Jakość: Wymierna poprawa jakości wszystkich szkoleń. 

PRACE WYKONANE Z PROJEKTU FATIH W TURECKICH SZKOŁACH

1

Tablica interaktywna:

W wyniku analiz i badań rozwojowych, definicji Green Board – Zielonej tablicy, Whiteboard – Białej tablicy, LED Display – wyświetlacza LED oraz komputera z wysuwanym ekranem LED powstała Tablica interaktywna – Interactive Board. Jest to urządzenie, które chroni komputer przed czynnikami zewnętrznymi, a jednocześnie rozszerza obszar pracy własnego komputera poprzez używanie treści elektronicznej z komputera zewnętrznego. Posiada też wyświetlacz LED. Tablicę interaktywną można zastosować w formie narzędzia szkoleniowego, które wchodzi w interakcje z użytkownikiem i może uruchamiać wszelkiego rodzaju oprogramowanie.

2

Dostęp do infrastruktury:

W ramach projektu FATİH dostęp do Internetu i usług merytorycznych Ministerstwa Edukacji (MEB) zapewnia zdrową infrastrukturę sieciową. W wyniku prac infrastrukturalnych, które mają powstać w szkołach, w każdej klasie zapewniony zostanie bezpieczny i filtrowany dostęp do e-treści i internetu.

3

Szkolenie nauczycieli:

Działania szkoleniowe prowadzone są w celu lepszego wykorzystania sprzętu zainstalowanego w ramach projektu, technologii informatycznych w edukacji oraz wykorzystania e-materiałów w procesie nauczania, z priorytetem dla szkół, w których sprzęt został zainstalowany w ramach Projektu FATİH. Szkolenia nauczycieli mają na celu zwiększenie ich wiedzy i umiejętności w zakresie nauczania wspieranego przez technologię oraz świadomego wykorzystania technologii poprzez zapewnienie edukacji bezpośredniej i na odległość wszystkim nauczycielom pracującym w naszych szkołach.

4

EUNB (Sieć Informacji o Edukacji):

Education Information Network (www.eba.gov.tr), która stanowi filar treści FATİH Project in Education, jest internetową platformą edukacji społecznej prowadzoną przez Generalnego Dyrektora Innowacji i Technologii Edukacyjnych. Celem tej platformy; zarówno w szkole, jak i w domu, krótko mówiąc tam, gdzie jest to potrzebne, jest wykorzystanie narzędzi informatycznych w celu wspierania zastosowania skutecznych materiałów, aby zapewnić integrację technologii z edukacją. "EUNB jest nadal tworzony i rozwijany w celu dostarczania wiarygodnych i dokładnych treści elektronicznych na poziomie klasy".

Dla uczniów

SIEĆ INFORMACYJNA EDUKACYJNA


W środowisku EBA zapewnianym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej nasi uczniowie mogą oglądać, udostępniać filmy wideo, uzyskiwać dostęp do treści kursów, sprawdzać testy i pytania oraz odczuwać wsparcie nauczycieli spoza szkoły. Nauczyciele mogą dodawać treści do kursów, uzyskiwać dostęp do bogatej puli pytań, obserwować uczniów i śledzić ich postępy, zadawać zadania domowe lub wykonywać zadania, uczestniczyć w kursach online, zapewniać rozwój zawodowy, dostęp do środowisk niezbędnych do tworzenia treści i zawierać wiele innych funkcji umożliwić im tworzenie własnych interaktywnych treści. Jeśli bardziej szczegółowo omówimy możliwości oferowane przez EUNB;

Dla uczniów

1

Rozpoznawanie swoich potrzeb. Środowisko uczenia się dla Ciebie:

- Określ i przygotuj własne środowisko uczenia się i interfejs dla Ciebie
- Zaplanuj swoje warunki pracy z osobistym kalendarzem 

2

Spędzaj czas jakościowo z narzędziami wsparcia pomocy technicznej:

- Dostęp do kontrolowanych publikacji, zasobów, gier
- Spędzaj czas rozwijając swój rozwój osobisty 

3

Kursy wsparcia, egzaminy wspomagające:

- Łatwy dostęp do wszystkich treści kursu w jednym miejscu
- Powtórz to, czego nauczyłeś się na zajęciach w domu. Przygotuj się do
egzaminów bez potrzeby posiadania książek z dużą ilością pytań i testów.
- Uzupełnij swoje braki wiedzy poprzez analizę rozwiązań.
- Poczuj wsparcie nauczyciela poza szkołą 

4

Środowisko udostępniania społecznościowego:

- Dotrzyj do wszystkich w swojej szkole z niezawodnych, kontrolowanych środowisk
- Komunikować się z innymi, przy stosowaniu takich narzędzi jak dyskusja, dzielenie się, głosowanie - Zdobądź umiejętności krytycznego i wszechstronnego myślenia 

5

Monitorowanie osiągnięć i wystawianie działań:

-Śledzenie indywidualnych osiągnieć dzięki raportowi szczegółowemu
-Zbieranie punktów
-Biorąc Odznakę 

Dla nauczycieli

1

Wsparcie dla kursów wzbogacających:

- Łatwy dostęp do wszystkich treści kursu w jednym miejscu
- Bogate treści i pule pytań zgodne z programem Nauczania Ministerstwa Edukacji (MEB)
- Zawartość samouczków z Interaktywną Tablicą, Białą Tablicą 

2

Monitorowanie i wspieranie uczniów:

- Szczegółowe raporty z postępów na podstawie klasy i ucznia
- Inteligentne skierowanie treści do brakujących treści twoich uczniów- Możliwość
wysyłania pracy domowej, zajęć, dyskusji i projektów 

3

Rozwijanie wiedzy i umiejętności zawodowych:

- Środowisko kształcenia na odległość z kursami i programami
- Środowisko informacyjne i komunikacyjne wspierające rozwój twojej wizji- Grupy rozwoju
zawodowego 

4

Dodatkowe zasoby na dodatkowy czas:

- Możliwość dzielenia się publikacjami, zasobami i grami w obszarze biblioteki z uczniami

5

Środowisko produkcji zawartości:

- Środowiska do tworzenia treści, tworzenia pytań, egzaminów
- Możliwość korzystania z narzędzia VFabrika do tworzenia interaktywnych treści bez wiedzy programistycznej 

6

Środowisko udostępniania społecznościowego w twojej szkole:

- "Interakcje społeczne, takie jak dyskusja, dzielenie się, aktywność"
Nauczyciele i uczniowie mogą korzystać z kursu w wielu środowiskach, takich jak środowisko klasyki Google, z wyjątkiem EUNB, które podkreśliliśmy powyżej.
Ponadto w większości naszych szkół tablety, które mogą pracować synchronicznie z tablicą interaktywną, są dystrybuowane bezpłatnie dla naszych uczniów i nauczycieli, a dzięki temu nasi uczniowie otrzymują najnowsze produkty technologiczne niezależne od czasu i przestrzeni, aby zapewnić wszystkim uczniom równe wykształcenie. 

Finansowane z programu Unii Europejskiej Erasmus +
Wsparcie Komisji Europejskiej dla powstania tej publikacji nie oznacza poparcia dla treści, które odzwierciedlają jedynie poglądy autorów, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie informacji w niej zawartych.

Jest to otwarty zasób edukacyjny stworzony przez zespół SLIDE w ramach projektu SLIDE. Możesz swobodnie używać, adaptować, reprodukować i udostępniać pracę, o ile nie używasz jej komercyjnie i wskazujesz twórcę (SLIDE Project Team 2018-1-RO01-KA201-049382). Więcej informacji TUTAJ